Kaczka pieczona po polsku

Facebooktwitterrss

Kaczka pieczona obecnie rzadko gości na stołach. Jest to drób mniej popularny niż kury, ale dzięki temu produkcja nie jest aż tak przemysłowa. Mięso jest bardziej naturalne. Jest też ciemniejsze. Nawet piersi mają brunatny kolor po upieczeniu. Kiedyś kaczki były bardzo popularne na wsi. Wykorzystywane było zarówno mięso jak i jaja. Przed erą przemysłowego chowu drobiu były to ptaki popularniejsze niż kury ponieważ normalnie rosły większe. Teraz już tak nie jest.

Kaczka pieczona po polsku
Pół kaczki 

Jednym z najprostszych sposobów przygotowania kaczki jest jej upieczenie. Najłatwiej mają zwolennicy gotowych przypraw. Przyprawa do kurczaka nadaje się do każdego rodzaju drobiu. Oczywiście warto poeksperymentować z własnymi kompozycjami. Z uwagi na kolor i dziki charakter mięsa wydaje się, że bardzo pasuje dodatek nasion jałowca i otarte gałązki tymianku. Nie polecam dodawania curry ponieważ to nie jest tradycyjna polska mieszanka przypraw. Lepiej pasuje do międzynarodowego kurczaka.

W Polsce kaczka pieczona często jest łączona z czerwoną kapustą i ziemniakami. To naprawdę wspaniałe tradycyjne połączenie. Kaczki nie są aż tak duże jak się powszechnie uważa. Jeżeli planujemy tylko jedno danie, to trzeba przewidzieć pół na jedną osobę. W innym przypadku można liczyć ćwierć. Ponieważ kaczki zwykle nie są nastrzykiwane wodą z białkiem sojowym to mogą wyschnąć w czasie pieczenia. Dlatego dobrze jest włożyć pod skórę kawałek słoniny. Ewentualnie można przełamać tą wadę za pomocą dżemu z żurawiny albo z borówek.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail