Placki ziemniaczane z sosem grzybowym

Facebooktwitterrss

Placki ziemniaczane są znane w całej Europie. Wszędzie tam, gdzie uprawia się ziemniaki. Szczególnymi miłośnikami są Polacy, Niemcy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Ukraińcy i Białorusini. Podobna potrawa występowała również w kuchni Żydów europejskich.

Placki zasadniczo robi się z tartych ziemniaków smażonych w głębokim tłuszczu jak kotlety schabowe. Oczywiście mnogość wersji powoduje, że znajdziemy wiele przepisów z kolejnymi dodatkami jak na przykład jajka, cebula, mąka czy przyprawy. Nie są one konieczne. Również wielkość placków jest różna. Mogą być małe, o średnicy około 10 cm lub duże na całą powierzchnię. Te drugie można złożyć na pół i wypełnić nadzieniem.

placki ziemniaczane z sosem grzybowym
Placki ziemniaczane z sosem grzybowym

Duże placki ziemniaczane często są podawane z gulaszem i serwowane pod nazwą placka po węgiersku lub po zbójnicku. W rzeczywistości taka odmiana pochodzi z Podhala i jest popularnym daniem barowym. Pamiętajmy, że dania z ziemniaków, to tradycyjna dieta biednych ludzi. Oryginalnie nie było w niej wyszukanych składników. Teraz są nowe możliwości łączenia smaków, ale kiedyś ich nie było. Tradycyjnie placki były ubogie.

Dobrym dodatkiem do placków ziemniaczanych jest sos grzybowy. Robi się go na bazie smażonych leśnych grzybów duszonych w tłustej śmietanie. Przyprawy dodaje się do sosu, a nie do placków. To sos nadaje smak.

Teraz już wiem jak to smakuje

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail