Morela zwyczajna z własnego sadu

Facebooktwitterrss

Morela zwyczajna to drzewo z rodzaju śliw. Pochodzi z Azji. Do Europy trafiła przez Kaukaz. Polska stanowi północną granicę upraw. Jednak uprawy towarowe należą do rzadkości ponieważ, często kwiaty przemarzają. Same drzewa jednak wytrzymują znaczne mrozy. Głównym rejonem upraw w Polsce są okolice Sandomierza, a na świecie Bliski Wschód, Kaukaz i Bałkany.

Morela zwyczajna
Dojrzewające owoce moreli

Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Kiedy nie są całkowicie gotowe, to są lekko kwaśne i zwarte. Następnie stają się słodkie i całkowicie pozbawione kwasu. W każdym etapie miąższ łatwo odchodzi od pestki. Małe owoce są skutkiem za małej wilgotności w okresie wzrostu (czerwiec i lipiec) oraz zbyt dużego zagęszczenia. Jeżeli kwiaty nie przemarzną to trzeba przerzedzać zawiązki owoców. Dojrzałe owoce są pomarańczowe, ale często mają czerwone lub bordowe przebarwienia. Zdarzają się też bordowe kropki na skórce.

Morela jest bardzo zdrowa – zawiera dużo witamin i łatwo przyswajalnych cukrów oraz błonnik. Większość owoców jest zjadana na surowo razem ze skórką, ale również popularne są owoce suszone i dżem z moreli.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail