Langustynka czyli homarzec

Facebooktwitterrss

Langustynka to typowo europejski mały skorupiak. Głównym miejscem jej występowania jest Morze Śródziemne. Najliczniej występuje w zachodniej części, ale również łatwo ją złowić w Morzu Adriatyckim. We Włoszech i w Chorwacji znana jest jako scampi.

Langustynka podobnie jak homary ma jadalne szczypce. Są dość małe. Jednak dzięki temu, że jest to w ogóle dość małe zwierze (dorasta do 25 cm), to łatwo je zjeść. Nie wymaga specjalnych narzędzi. Skorupę można zdjąć palcami, chociaż jest dużo twardsza niż u krewetek. Równie łatwo można oderwać cały odwłok. Szczypce można rozciąć małym nożykiem.

Homarzec czyli langustynka
Homarzec czyli langustynka

Langustynki są nieodłącznym składnikiem dań z owocami morza w krajach śródziemnomorskich. W Hiszpanii obok krewetek są częstym składnikiem paelli. W Chorwacji robi się z nich zupę z pomidorami i kukurydzą. Są nieocenione na grillu. Dzięki temu, że są większe to nie spadają między pręty. W smaku są bardziej zbliżone do homara niż do krewetki, ale i tak można powiedzieć, że są czymś pośrednim. Wadą w Polsce jest cena, która zwykle przekracza 100 złotych za kilogram. Mając to na uwadze na wakacjach nad Morzem Śródziemnym, warto udać się do portu. Można być miło zaskoczonym ceną, która może być nawet cztery razy niższa niż w Polsce.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail