Kotleciki jagnięce pieczone z kością

Facebooktwitterrss

Kotleciki jagnięce są popularne wszędzie tam, gdzie hoduje się duże ilości owiec. Więc przede wszystkim to Chiny, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Iran i cały bliki wschód. Jak owieczki są młode to są pyszne. W Polsce poza terenami górskimi tych zwierząt jest bardzo mało i nie ma tradycji ich jedzenia, a to jest błąd. Teraz mięso z owiec można kupić w każdym dużym sklepie. Przeważnie jest mrożone, ze względu na małe zapotrzebowanie. Jeżeli nie można pojechać do producenta, to trzeba cieszyć się z tego co jest.

kotleciki jagnięce
Kotleciki jagnięce

Wszyscy, którzy jedli kotlety z kością potwierdzą, że są bez porównania lepsze niż te bez kości. Tak samo kotleciki jagnięce. Trzeba pamiętać, że porcje z młodych zwierząt są mniejsze niż z dorosłych. Dlatego najlepiej jest podsmażyć całą górkę jagnięcą i następnie ją upiec. Mięso powinno być pokrojone dopiero po wyjęciu z piekarnika. Dzięki temu zachowa soczystość i wszystkie aromaty. Przyprawy należy ograniczać do minimum, kiedy mamy wyjątkowo dobre mięso. Dzięki temu poczujemy ten niepowtarzalny smak. Opcjonalnie można zrobić sos z soków z pieczenia dodając do nich odrobinę mąki.

W Polsce kotlet często kojarzy się panierką i gotowanymi ziemniakami. Na prawdę niepotrzebnie. Mi kojarzy się ze schabem i kośćmi.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail