Karkówka z rożna

Facebooktwitterrss

W wielu przydrożnych restauracjach na południu Europy zauważyłem pieczone świnie lub prosiaki. Grill stał na zewnątrz przy drodze jako swoista reklama. Dla mnie to oznaczało zachętę do spróbowania i karkówka z rożna wydała się idealna.

Świnia w całości pieczona na rożnie wymaga na prawdę dużo czasu. Nigdy nie robiłem, ale przypuszczam, że to będzie cały dzień pieczenia. Poza tym trzeba bardzo uważać, aby jej nie spalić z zewnątrz i jednocześnie żeby nie była surowa w środku. Dlatego warto pieczenie prosiaka zlecić fachowcom. Jednym z nich jest Włodzimierz Czernic z Wojciechowa.

Oczywiście mniejsze elementy można upiec samemu. Moim zdaniem rożen w piekarniku jest trochę za mały, a kapiący tłuszcz bardzo zabrudzi całe urządzenie. Lepszym rozwiązaniem jest rożen nad grillem. Grille przenośne średniej wielkości już mogą być wyposażone w odpowiednią przystawkę, ale jeżeli są otwarte to tracą bardzo dużo ciepła. W takim przypadku pieczenie trwa długo. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie rożna w grillu murowanym, który ma ściany i jest przykryty z góry. W nim jest ciepło ze wszystkich stron i można mięso upiec w czasie krótszym niż dwie godziny. Równie ważne jest to czym będzie mięso obracane. Jeżeli to będzie korbka napędzana ręcznie, to można się bardzo zmęczyć. Lepiej jest wyposażyć rożen w silnik elektryczny. Dzięki niemu oszczędzimy sobie bardzo dużo pracy.

karkówka z rożna
Karkówka z rożna

Karkówka z rożna powinna być wcześniej marynowana. Sposób i przyprawy są już kwestią indywidualną. Jednak należy pamiętać, że większy kawałek wymaga dłuższego czasu w przyprawach. Każdy pewnie zna smak karkówki z grilla, ale duży kawałek upieczony na rożnie to jest klasa sama w sobie. W trakcie pieczenia duża część tłuszczu się wytopi, a dzięki obrotowi szpikulca, będzie spływać po mięsie. Dzięki temu będzie ono niezwykle aromatyczne. Konsystencja również jest wspaniała. Z wierzchu mięso będzie chrupiące, a w środku idealnie miękkie. Jednym słowem rewelacja.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail