Nit de Lluna 2012 z winnicy Mas Vicens

Facebooktwitterrss

Katalonia to owoce morza i piłka nożna. Kto by się spodziewał, że można tu spotkać ciekawe wino? A tu niespodzianka z winnicy Mas Vicens – Nit de Lluna.

Winnica Mas Vicens to rodzinny interes. Komercyjna produkcja win rozpoczęła się dopiero w 2005r. Winnicą zarządza Vicenç Ferré Morató. Skończył studia w dziedzinie enologii w Falset i pracował w kilku winnicach. Teraz działa na własną odpowiedzialność. Winnica jest mała. Piwnice są tylko pod domem i mają 550 m2 przeznaczonych zarówno na produkcję jak i na dojrzewanie. W ofercie oprócz win jest również agroturystyka oraz degustacje.

Nit de Lluna 2012
Nit de Lluna 2012

Nit de Lluna czyli księżycowa noc to ciekawe wino. Jest zrobione z tempranillo – klasycznej hiszpańskiej odmiany winiarskiej i z syrah – odmiany ostatnio niezwykle popularnej. To wino wyróżnia przede wszystkim dojrzewanie w dębowych beczkach. Spędziło w nich cały rok. To rzadkość w tej kategorii cenowej. Oczywiście jest to efekt niewielkiej skali produkcji – tylko 16 000 butelek rocznie. Beczki pozostawiają na winie ślad w postaci wzmocnienia aromatów korzennych i przytłumienia owocowych. Czuć cynamon i wanilię. Dopiero w następnej kolejności da się odkryć czerwone owoce charakterystyczne dla syrah.

Nit de Lluna jest winem zdecydowanie godnym polecenia. Docenią je przede wszystkim miłośnicy trunków leżakujących w dębowych beczkach.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail