Brzoskwinia zwyczajna – drzewo z pysznymi owocami

Facebooktwitterrss

Brzoskwinia zwyczajna to małe drzewo owocowe. Kwitnie na różowo zanim wypuści liście. Dlatego jest również piękną rośliną ozdobną. Drzewo wytrzymuje mrozy do około -25°C, dlatego w Polsce może czasami wymarzać. Nie jest to roślina długowieczna. 30 lat to szczyt jej możliwości. Wynika to z podatności na choroby, zwłaszcza na kędzierzawkę. Objawia się ona zwijaniem liści i ich opadaniem. To bardzo osłabia. Jedno drzewo może dawać bardzo duże owoce jak i małe. To zależy od ilości wody w okresie wzrostu oraz od ilości owoców na drzewie. Czym jest ich więcej tym są mniejsze. Dlatego owoce trzeba przerywać w drugiej połowie maja. Tylko taki zabieg zapewni duże i smaczne zbiory.

Brzoskwinia - owoce na gałęzi
Brzoskwinie

Piękne i pachnące owoce dojrzewają od połowy lipca do końca września. Termin dojrzewania jest cechą odmianową. Podobnie jest ze smakiem i kolorem. Brzoskwinia może być w środku biała, żółta lub nawet różowa. W smaku są bardzo podobne, ale już odchodzenie od pestki jest różne. Generalnie późniejsze owoce łatwiej oddzielają się od pestek.

Brzoskwinia to doskonały owoc do spożycia na surowo, ale także dobrze nadaje się na dżemy lub do smażenia z mięsem. To dzięki temu, że zawiera mało kwasów i nie trzeba jej mocno dosładzać. Równie dobre są brzoskwinie w puszce w lekkim syropie (z małą ilością cukru) .

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail