Świeży szpinak zamiast sałaty

Facebooktwitterrss

Każdy zna szpinak w postaci zmiksowanych i zasmażanych liści. Jednak to warzywo jest dostępne w wielu postaciach. Wszędzie można kupić mrożone liście w całości lub rozdrobnione. Właśnie te ostatnie po usmażeniu są postrachem szkolnych stołówek.

Szpinak warzywny ma krótki okres wegetacji, dzięki temu może być siany w różnych okresach i zbierany prawie cały rok. Wycina się całe rośliny zanim wypuszczą pędy kwiatowe. Zarówno liście jak i łodygi są jadalne. Rośliny zawierają duże ilości soli mineralnych. Zwłaszcza sole magnezu i fosforu. Są także bogatym źródłem witamin. W porównaniu z innymi roślinami jest lepszym źródłem białek. Powszechna opinia o dużej zawartości żelaza jest błędna i wynika z ciągle powielanego błędu w pierwszych badaniach.

Świeży szpinak
Świeży szpinak

Świeży szpinak jest bardzo wdzięcznym warzywem. W porównaniu do sałaty, liście ma grubsze, a łodyżki liściowe chrupiące, ale jednocześnie miękkie i pozbawione łyka. Jest doskonałym składnikiem surówek. Można go wymieszać z innymi warzywami i polać dressingiem na bazie sosu vinegrette. Dobrym pomysłem jest liść kanapce lub jako dekoracja talerza z obiadem. Oczywiście surowe liście też można usmażyć.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail