Schab w galarecie

Facebooktwitterrss

Każdy za pewne zna galaretę z nóżek wieprzowych, ale warto posmakować jej wykwintniejszą wersję, jaką jest schab w galarecie. Wykonanie jest proste i sprowadza się do upieczenia schabu, pokrojenia go w plastry i zalania galaretą.

Smak schabu w galarecie zależy od dwóch czynników. Przede wszystkim decyduje sposób wypieczenia i przyprawienia mięsa. Można je mocniej posolić niż do bezpośredniego spożycia, ponieważ sól przeniknie go galarety. Podobnie jest zalewą. Jeżeli zrobimy ją z wywaru z nóżek wieprzowych to będzie bardziej naturalna i aromatyczna niż przygotowana z wody i żelatyny. Wersją pośrednią jest dodanie żelatyny do rosołu drobiowego (w ostateczności z kostki). Dzięki temu smak będzie bardziej zwierzęcy. Galareta przeniknie do schabu i nawet jeżeli w trakcie pieczenia zbytnio się wysuszy to w trakcie tężenia z powrotem odpowiednio zmięknie. Do półmiska z mięsem można dołożyć plastry surowej lub gotowanej marchewki dla dekoracji. Na smak one nie wpłynął.

schab w galarecie
Schab w galarecie

Wbrew pozorom schab w galarecie nie jest tłusty. Wszystkie jego składniki zawierają minimalne ilości tłuszczu, mimo że bazuje na wieprzowinie. Nieodzownym dodatkiem do każdej galarety jest cytryna, chociaż ocet spirytusowy również ma wielu zwolenników. Warto wspomnieć, że do takich dań również pasuje tarty chrzan wymieszany ze śmietaną. Do schabu pasują również inne typowo mięsne dodatki, jak na przykład dżem z borówek lub żurawiny.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail