Kiełki fasoli mung jako źródło białka i witamin

Facebooktwitterrss

Kiełki fasoli mung, a właściwie fasoli złotej są najczęściej spotykanym sposobem podania tej rośliny w Polsce. Czasami są nazywane kiełkami sojowymi, chociaż nie powstają z soi. Fasola mung pochodzi z Azji południowo-wschodniej. I tam jest podstawowym warzywem. W Europie jest często spotykana w lokalach azjatyckich pod postacią kiełków lub makaronu. Należy zauważyć, że makaron sojowy nie jest zrobiony z soi tylko właśnie z fasoli mung. Łatwo go poznać, ponieważ po ugotowaniu jest praktycznie bezbarwny.

Kiełki fasoli mung są spotykane nie tylko w daniach azjatyckich, ale i w kuchni wegetariańskiej. Ich popularność wynika z dużej zawartości białka (powyżej 25%) i znikomej zawartości cukrów. Oczywiście takie proporcje oznaczają, że kiełki praktycznie nie mają smaku. Druga przyczyna popularności to łatwość zrobienia własnych kiełków w warunkach domowych. Wystarczy nasiona fasoli mung namoczyć przez 12 godzin i po czterech dniach mamy własne kiełki.

kiełki fasoli mung
Kiełki fasoli mung

Kiełki fasoli mung są jednymi z większych. Mają 5-10 cm długości i około 3 mm średnicy. Można je jeść na surowo, duszone, smażone lub w zupie. Nie należy się nastawiać na delektowanie się kiełkami – nie mają smaku. Nawet posolenie niewiele pomaga. Ewidentnie muszą być składnikiem bardziej złożonego dania. Natomiast konsystencję mają świetną. Nawet duszone długo zachowują kruchość.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail