Chianti z winnicy Predella

Facebooktwitterrss

Region Chianti w Toskanii obfituje w dobre i wyśmienite wina. Duża część wzgórz jest obsadzona winoroślami odmiany Sangiovese, które według przepisów muszą stanowić co najmniej 75% owoców w winie regionalnym. Pozostałe odmiany to Canaiolo i Malvasia Bianca.

chianti predella
Chianti Predella 2014

Predella to specyficzna winnica. Mimo kilku poświęconych godzin, nie udało mi się odnaleźć właściwej strony internetowej. Chianti, które produkują jest dostępne w Polsce od wielu lat i wygląda na to, że internet nie jest niezbędny do promocji. Butelka nie zawiera informacji o subregionie, zatem należy uznać, że jest to „zwykłe” Chianti. No ale przecież to nie jest wada. Wszystkie włoskie wina podlegają szczegółowej urzędowej ocenie. Wymagania dla „normal” Chianti określają, że z hektara winnicy można zebrać do 9 ton owoców, przy czym nie więcej niż 4 kilogramy z jednego krzewu. Minimalna zawartość alkoholu wynosi 11,5%, a kwasowość 4,5 g na litr. Ale najważniejszą ocenę dają konsumenci, a ona uzasadnia dalszą produkcję i rozwój firmy.

Wino ma świeży zapach z wyczuwalną nutą wiśni. Smak jest bezbłędny, właściwy i zarazem typowy dla winogron Sangiovese. Lekkie wino o zawartości alkoholu 12%, które nie leżakowało w beczkach dębowych świetnie pasuje do codziennego obiadu, na przykład do makaronów, pizzy czy owoców morza.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail