Pierogi – słowiańska specjalność

Facebooktwitterrss

Przypuszczalnie pierogi pochodzą z dalekiego wschodu. Są dowody wskazujące, że biskup Jacek Odrowąż zachwycił się nimi podczas pobytu w Kijowie i zapewne to on sprowadził je do Polski. Wrócił on do Polski w roku 1232 i zapewne wtedy podzielił się z rodakami swoim odkryciem.

Klasyczne ciasto na pierogi składa się w wody, mąki pszennej i soli. To nie ciasto ma nadawać smak tylko nadzienie. I tu jest wielkie pole do popisu. W Polsce często uważa się, że tradycyjne pierogi to ruskie, ale one w rzeczywistości pochodzą z terenów Rusi Czerwonej, czyli pogranicza województwa podkarpackiego w Polsce i obwodu lwowskiego na Ukrainie, więc nie mają nic wspólnego z Rosją. Pierogi ruskie są nadziewane farszem z ziemniaków, twarogu i podsmażonej cebuli.

Lubelskie regionalne pierogi zawierają kaszę gryczaną. Mogą być z samą kaszą, kaszą z twarogiem, kaszą z kapustą lub kaszą i mięsem. Mięsem zwykle są gotowane płuca wieprzowe. Dzięki swojej konsystencji nie są suche. Błędem jest dodawanie chudego mięsa, ponieważ sprawia ono, że całość będzie sucha po ugotowaniu. W wielu regionach robi się pierogi z kapustą i grzybami lub innymi składnikami regionalnymi.

pierogi z kaszą
Pierogi

Oddzielną kategorię stanowią pierogi z owocami. Truskawki wkłada się w całości, ale mniejsze owoce, jak na przykład wiśnie, czy jagody trzeba pognieść i zagęścić cukrem i mąką ziemniaczaną, gdyż w innym przypadku za bardzo rozrzedzą wkład i będą pękać w trakcie gotowania.

Pierogi są podawane na dwa sposoby: gotowane lub gotowane i smażone. Sposób wykończenia zależy od nadzienia. Nadziewane owocami nigdy nie są smażone. Natomiast te, które zawierają inne składniki mogą być po ugotowaniu podsmażone. Nieodłącznym dodatkiem do pierogów są skwarki z boczku lub cebula smażona na oleju.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail