Fasola Piękny Jaś z chilli i czosnkiem

Facebooktwitterrss

Fasola powinna być posiana wiosną, aby dojrzała w końcu września. Ta roślina jest łatwa w uprawie i może rosnąć w ogródku, czy nawet na balkonie. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze łatwości przechowywania. Nasiona są zbierane już podsuszone i po wyłuskaniu suszą się dalej. Wilgotność w okresie przechowywania zwykle nie przekracza 10%. Niska zawartość wody uniemożliwia rozwój bakterii, czy grzybów, dzięki temu plon może być przechowywany przez kilka lat bez utraty jakości.

Fasola wymaga namoczenia w zimnej wodzie przed  obróbką w kuchni, gdyż inaczej będzie twarda jak kamień. Nasiona powinny leżeć w wodzie co najmniej 12 godzin, a najlepiej całą wodę. Powyższe zalecenie dotyczy wszystkich odmian roślin strączkowych. Fasola pochłonie dużo wody. Po moczeniu odmiana Piękny Jaś zwiększa masę dwa i pół do trzech razy. Trzeba o tym pamiętać dokonując zakupów.

Fasola na ostro
Fasola z chilli i czosnkiem

Gotowanie fasoli trwa 20-30 minut. Mniej czasu we wrzątku oznacza, że nasiona będą chrupiące i bardzo atrakcyjne kulinarnie, ale dłuższy czas zapewni, że będą lżej strawne. Fasola ma charakterystyczny smak i wyraźnie różniącą się skórkę pełną błonnika. Dużo wyrazistości można jej dodać poprzez polanie jej masłem ze smażonym czosnkiem i chilli. Fasola bardzo pasuje do piwa i jest znacznie zdrowsza niż chipsy.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail