Makowiec w tradycyjnej polskiej wersji

Facebooktwitterrss

Mak lekarski do niedawna był popularną rośliną uprawną w Polsce. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii ograniczyła jego uprawę. Teraz już nie ma małych plantatorów, pozostali tylko duzi. Dlatego mak na makowiec zawsze pochodzi z dużej farmy, a nie z ogródka babci, jak to mogło być wcześniej.

Znane mi są trzy wersje makowca: bez spodu, na kruchym spodzie i w formie rolady biszkoptowej. W sklepie najczęściej spotkamy to trzecie ciasto. Przyczyną jest wysoka cena maku, a rolada wymaga go najmniej. Biszkoptem zajmę się innym razem, a teraz makowiec w czystej postaci.

Makowiec
Makowiec

Podstawowy składnik, czyli mak można kupić w postaci surowej lub wcześniej zmielonej. Ta pierwsza forma wymaga namoczenia i co najmniej trzykrotnego zmielenia ziaren na maszynce do mielenia mięsa. Jest z tym trochę pracy. Makowiec bez spodu oprócz mielonego maku ma niewiele składników. Ich zadaniem jest sklejenie ziaren, tak aby całość się nie rozpadała. Do tego są używane naturalne kleje kuchenne: mąka ziemniaczana, miód lub cukier i jajka. Smak determinuje dodanie miodu, który jest bardzo wyrazisty (ale można go zastąpić dużo tańszym cukrem) i olejki aromatyczne. Dekoracje cieszą oko, ale nie wpływają na smak. Makowiec można często spotkać polany czekoladą lub przybrany płatkami migdałów lub orzechami włoskimi.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail