Jajka faszerowane pieczarkami

Facebooktwitterrss

Jajka faszerowane to kwintesencja tradycyjnej polskiej kuchni. To wykwintne danie pokazuje, że polska kuchnia nie musi być nudna. To nie tylko schabowy i pierogi. Jajka są obecne na stołach od niepamiętnych czasów, ale majonez w Polsce jest obecny od kilkuset lat. można przypuszczać, że tu wcześniej faszerowano jajka niż podawano je z majonezem.

Jajka faszerowane występują w wielu postaciach. Główną cechą jest farsz determinujący smak, który często jest oparty na żółtkach wyjętych z uprzednio ugotowanych na twardo jaj. Po rozkruszeniu do żółtek można dodać dodatkowe składniki, takie jak posiekane i podsmażone pieczarki z cebulą lub z szynką. Popularne i równie tradycyjne są również nadzienia na bazie twarogu.

Jajka faszerowane
Jajka faszerowane

Często jajka faszerowane dekoruje się sosem z majonezu i śmietany oraz szczypiorem lub rzeżuchą i rzodkiewką. Jako całość przystawka prezentuje się bardzo elegancko. Niestety z uwagi na duży nakład pracy, są wypierane przez prostsze jajka w majonezie, a szkoda, bo smak jest nieporównywalny.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail