Opieńki miodowe w occie

Facebooktwitterrss

Opieńki miodowe to małe grzyby blaszkowe o średnicy kapelusza 2-5 cm. Rosną w skupiskach na pniach martwych drzew i na drewnianych niemalowanych budynkach w pobliżu lasów. W jednym miejscu wyrasta wiele owocników, także te małe grzybki łatwo się zbiera. Duże skupiska są widoczne z daleka. Jako, że rosną na drzewach, a nie na ziemi, to nie przykrywają je liście. Opieńki dojrzewają od września do listopada. Mogą być mylone przez niewprawnych grzybiarzy z maślanką wiązkową, która jest trująca. Można łatwo uniknąć nieprzyjemności ponieważ maślanka jest bardzo gorzka w smaku.

Opieńki są pasożytem – atakują żywe drzewa, ale nie gardzą też martwymi. Grzyby wywołują chorobę drzew – białą zgniliznę drewna, która może prowadzić do śmierci drzewa. Dlatego najlepiej jeżeli ludzie zjedzą opieńki wcześniej. W tym przypadku zbieranie grzybów pozytywnie wpływa na zdrowie całego lasu. Znacznie lepiej ściąć te grzyby niż podgrzybki, które są pożywieniem dla leśnych zwierząt.

Opieńki
Opieńki miodowe

Trzony opieniek są twarde i łykowate dlatego są obcinane blisko kapelusza. Grzyby są praktycznie pozbawione zapachu. Surowe mogą być niezdrowe, dlatego najpierw należy je obgotować i odlać wywar. Młode kapelusze są bardzo smaczne. Grzyby są bardzo popularne przyrządzone w occie z dodatkiem cebuli. Mogą być dodatkiem do wędlin, pieczonych mięs, czy galaret.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail