Pak Choi – kapusta właściwa chińska

Facebooktwitterrss

Kapusta właściwa chińska, czyli pak choi jest warzywem pochodzącym z Azji wschodniej. Jest uprawiana głównie w Chinach, Ameryce Północnej i w Europie. Pak choi jest blisko spokrewniona z popularną kapustą pekińską i ma podobną budowę. Ma liście odziomkowe, o grubych łodyżkach. Blisko korzenia są bardziej zgrubiałe niż u krewniaczki, a dalej są cienkie i zielone. W przeciwieństwie do innych kapust popularnych w Polsce, ta ma liście luźno rozłożone. Dzięki temu można ją umyć w środku bez rozłamywania.

Pak choi rośnie krótko. Mimo, że to jest roślina z klimatu cieplejszego niż polski, z powodzeniem można ją tu uprawiać. Różnica jest taka, że w Polsce daje jeden plon, a w swoim naturalnym środowisku dojrzewa dwa razy w roku. Nasiona są łatwo dostępne i bez problemów można ją siać w przydomowych ogródkach, czy nawet w dużych plantacjach rolniczych.

kapusta pak choi
Kapusta pak choi

Kapusta chińska ma wiele zastosowań. Ludziom przywykłym do kapusty pekińskiej można powiedzieć, że oba te warzywa można stosować zamiennie, gdyż są bardzo podobne. Według mnie pak choi smakuje ciekawie. Można wyczuć smak kapusty pekińskiej, ale i sałaty rzymskiej. Zielone liście są twardsze i mają inny aromat. Mimo, że łodyżki są bardzo mięsiste to nie mają twardych włókien. To warzywo może być z powodzeniem spożywane na surowo w postaci sałatek i surówek jak i smażone z mięsem i innymi warzywami, jak to się je w Azji.

Teraz już wiem jak to smakuje.

Komentarze
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail